İlçe, Belde Belediyeleri Hakkındaki Düşünceler 2

Harun Atalay

     Bundan yaklaşık 2 ay önce yazdığım yazımın devamındayız.

     Yazıma geçmeden önce bu yazının birinci bölümüne gösterilen ilgiden dolayı tüm okuyucularıma teşekkür ederim.

     Ama özellikle Ankara Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi öğrencisi bir okurumuzun bu yazının ilk bölümünü alıp hocalarının ‘Sizin ilde yerel seçimlere doğru durum nedir?’ dersine örnek gösterip, okuması beni ziyadesiyle memnun etmiştir. Yazılarının okunup  değer bulması bir yazar için ne güzel bir onurdur…

     Bu yazımızın 1. bölümünde 4 ilçe ve 6 belde ile ilgili kamuoyunun düşüncelerini kaleme almıştım.

     Geçen yaklaşık 2 ay zaman zarfı içinde bir çok parti ilimiz belde ve ilçelerinde belediye başkan aday adaylarını netleştirdi ya da netleştirmek üzere.

     Hal böyle olunca,

     İlimizin mistik, heybetli Hasandağı’nın eteğindeki o güzel beldesi Helvadere’den başlayalım.

     Helvadere Belediyesinin mevcut başkanı artık yorgun ve mevcut partisinden tekrar aday gösterilsem de olur gösterilmesem de olur havalarında. Helvadere halkı da değişimden yana söylemlerde bulunuyor.

     Sağlık beldemiz kendi halinde, merkeze yakınlığı ile bilinen güzel bir beldemiz. Bence orada bir referandum yapılsa Aksaray’ın bir mahallesi olmasını isteyen yüzlerce Sağlık Kasabalı ‘evet’ der diye düşünüyorum. Sınırlar artık şehir merkeziyle bir birine karışmış durumda.

     Ihlara denince derin bir ‘ahh!’ çekiyorum sizler gibi. Yılda 1 milyona yakın dünyanın dört bir yanından gelen turist kıymetini biliyor da bir biz bilemedik diyorum.

     Sadece ben değil, binlerce benim gibi düşünen insan var.

     Ihlara beldesinin mevcut belediye başkanı 2014 Mart’tan bu yana, eh işte, ne yapması gerekiyorsa onu yapmış.

     Ama ‘Ihlara’ya yetmiyor’ diyor kasabalı. Ihlara’ya cevval, hareketli, Ihlara kasabasının haklarını savunacak, Ihlara’yı marka yapacak bir başkan aranıyor benden söylemesi.

     Selime, Ihlara’nın giriş kapısı. Kıymeti Ihlara gibi pek de bilinemeyen güzel bir beldemiz.

     Ihlara için yazdıklarımın aynısı Selime için de geçerlidir. Turgut Bey naif bir başkan. Seçilirse yepyeni bir başkan misyonu, vizyonu bekliyor Selime halkı kendisinden. Tabi diğer aday adaylarını zaman içinde göreceğiz.

     Ya Güzelyurt ilçesine ne demeli?

      “Bölgenin abisi Güzelyurt ilçesi de 2014 Mart’tan bu yana sesiz sedasız bir ilçe konumundan çıkamadı” diyor güzel halkı.

      “Bir yüksek okulu bile var. Açık hava müzesi, Hıristiyan Dünyası’nın en önemli noktalarından birisi olan Güzelyurt için umarım güzel adaylar çıkar da şu güzelim ilçenin makus talihi yenilir” diyor      Güzelyurt halkı. 

     Saratlı beldemiz için söylenecek en güzel söz havalar güzel iken mutlaka ziyaret edin. Saratlı Belediyesinin mevcut belediye başkanı, belki kendi partisi içinde aday adaylarıyla yarışabilir. Yıllardır hal de böyle zaten. Saratlı halkı 31 Mart’ı bekliyor.

     Bağlıkaya Beldesi’nde 3 dönemdir Başkanlık yapan Davut Başkan imkanlarınca Bağlıkaya için gereken ne ise yapmaya çalıştı. Bağlıkaya’da bu seçim öncesi heyecanlı geçeceğe benzer. Bağlıkaya halkı yenilenme ve değişimin Bağlıkaya’ya da uğramasını istiyor. Aday adayları netleşince en hareketli seçim kampanyaları Bağlıkaya’dan çıkacak gibi.

     Topakkaya belde halkı da yeni bir başkan arayışı içinde.

     Mevcut Başkan Yılmaz Akbulut, Aksaray Merkez il Başkanlığına aday adayı olduğu günden bu yana Topakkaya halkı yeni başkan aday adayları için arayışta. 3 dönemdir Topakkaya beldesine başkanlık eden Yılmaz Akbulut, beldesinde gerçekten güzel işler yaptı. Bakalım Topakkaya halkı 31 Mart’ta kimden yana tercihini kullanacak? Aday adaylarını heyecanla bekliyoruz.

     Taşpınar beldesinin mevcut belediye başkanının partisi tarafından yeniden aday gösterileceği artık net. ‘Karşısına çıkacak diğer aday adaylarının şansı ne olur?’ diye soranlara yanıtı sandık bilir ama Taşpınar halkı kararını şimdiden vermiş gibi.

     Son olarak Merkez ilçemize değinmeden geçmeyelim, Merkez ilçemizde durumlar bildiğiniz gibi. 12 aday adayı farklı bir çok aday var. Yapılan anketler, temayül, geçtiğimiz hafta sonu açıklanan 40 il belediyesi adayının arasında olmamamız, bizim il için henüz hummalı bir arayış olduğunun en güzel göstergesi.

      İlimiz kamuoyu heyecanlı bir bekleyiş içinde.

      “Yenilik, değişim şart oldu” der Aksaray kamuoyu.

     Sayın Cumhurbaşkanı ‘Bana akraba referansı, eş, dost referansı ile gelmeyin’ demişti.

     Şimdi ne olacak? Hep birlikte kısa bir süre içinde yaşayıp göreceğiz.

     Kalın sağlıcakla!

     Hepinizin kirpiklerinden öperim…

 

banner487

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı