Rusya Ve Ufa’dan Notlar

Harun Atalay

        Ülkemiz gençliği ile ne kadar övünsek azdır.

        Bilgili, donanımlı, cesur ve gelecek için güven veren gençler var bu ülkede.

        Henüz 25 Yaşında olmasına rağmen kendisinden yaşça büyük birçok iş adamını aynı çatı altında toplayan ve kısa adı ASKON (Anadolu Aslanları İş Adamları) Aksaray Şubesi Başkanı Hasan Dağ Başkanımızın organizasyonu ile Aksaray’dan Rusya’ya 25’e yakın iş adamıyla çıkarma yaptık.

        5 gün süren Rusya gezimizin ilk durağı olan Moskova’da, Rusya Türkiye Ticaret Müşaviri Halil Oral Akbay beyin misafiri olduk.

        Sayın Müşavirimiz, Rusya’da ticaret yapan iş adamları ile Rusya-Türkiye arasındaki ticaret konularında bizleri aydınlatıcı, ufkumuzu açan doyurucu bilgiler verdi.

        Moskova’daki Büyükelçilik binasında yapılan toplantıda gördük ki Rusya ile Türkiye arasında her geçen gün büyüyen ve gelişen bir ticaretin olduğunu öğrendik.

        Rusya ile ticaret yapmanın biraz zor bir okadarda kolay yönlerinin olduğunu öğrendik.

        Rusya’da büyük şirketleri olan ve milyon dolarlık iş yapan Türk iş adamlarının başarı hikâyeleriyle gurur duyduk.

        Başarılı iş adamımız Mehmet Bilici beyin Moskova başta olmak üzere Rusya Federasyonunun her karesinde başarılı bir Türk iş adamı olma serüvenini dinleyip, yatırımlarını gezip, nazik ev sahipliğinden duyduğumuz gurur ve onuru kelimelerle anlatamam.

        Moskova Tema parkını gezerken aynısından birde bizim ülkemize yapılması gerektiği konusunda notlarımızı aldık.

Dünyanın en önemli Başkentlerinden birisi olan Moskova’nın tarihi dokusunu yakından tanıyıp, soğuk ülkenin sıcak insanlarıyla sohbet etme imkânı bulduk.

 

BAŞKURTLARIN DİYARI UFA

 

        Altay dağlarının eteklerinde Ata toprağımız dediğim Başkurdistan’a uçarken çok heyecanlıydım.

        Gençliğimden beri bu coğrafyayı hep görmek, soydaşlarımızı yakından tanımak istemişimdir.

        Yaklaşık 5 milyon İnsanın yaşadığı, toprakları bereketli, çalışkan, güler yüzlü, başta balı, eti ve birçok tarihi turistik dokusuyla ünlü Başkurtların diyarının başkenti Ufa’da soğuk havaya inat sıcak insanlar karşıladı heyetimizi.

        UFA Ticaret odasına yapılan toplantıya UFA Ticaret Odası Başkanı, UFA’nın değerli iş adamları ve siyasetçileri katıldı.

        UFA Ticaret Odasında Aksaraylı iş adamları ile UFA’da ticaret yapan iş adamları verimli, güzel bir toplantı yaptılar. Gördük ki UFA’da karşılıklı çok geniş hacimli ticaret yapılabilir.

        Başkurtların diyarında çok güzel damak tatlarıyla buluştuk. Ben özellikle köfte çorbasını ve at etini çok beğendim.

        Kımızı içmek nasip olmasada bizim buralarda böğürtlen dediğimiz çok vitaminli bir şerbet içtik.

        UFA Basın Yayın Enformasyon Müdür Yardımcısı Sayın Артур Давлетбаков, haftalık çıkan genç gazetenin Genel Müdürü, çok değerli mesai arkadaşları ve gazeteci meslektaşlarım ile birlikte olma imkânım oldu.

        Genç Gazetenin birbirinden başarılı emekçileri ile Türkiye’de faaliyet gösteren yerel ve ulusal basını ile UFA basınını değerlendirdik.

        Başkurtların basın ile arası gayet iyi yalnız basın emekçilerinin hakları konusunda Ülkemizden bir iki adım geride olduğunu gördüm.

        Ülkemizde Basın Özgürlüğü birçok Ülke basınına örnek olacak düzeyde. Biz basın emekçileri nelere sahip olduğumuzun farkında bile değiliz.

        Rusya Federasyonuna bağlı Başkurtların diyarı Başkurdistan’da, Moskova’dan güzel anılarımız ve dostluklarımız ile döndük ülkemize.

        Ve böylesi dolu dolu bir organizasyonu genç yaşına rağmen kocaman yüreğiyle Ülkem için neler yapabilirim aşkıyla yanıp tutuşan soy ismi kadar büyük bir Adam yaptı!

        Rusya gezimizin en önemli notlarını özetlersek, çocukluğumdan bu yana ısrarla söylediğim gibi bizim batıdan çok yönümüzü bize yakın coğrafyalara çevirmemiz gerek.

        ASKON Aksaray Şubesi Başkanı sevgili Hasan Dağ kardeşime ve kıymetli yönetim kurulu üyelerine böylesi güzel, verimli bir geziye bizleri dâhil ettikleri için sonsuz teşekkürler…

        Böylesi gençler varken bu canım ülkemin geleceğinden çok çok eminiz ve kendileriyle gurur duyuyoruz.

        Kalın sağlıcakla.

        Hepinizin kirpiklerinden öperim!

 

 

 

banner487

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı