Çalışan Gazetecileri Unutmayın…

Harun Atalay

Bugün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günümüz.

1961-1971 arasında "Çalışan gazeteciler bayramı" adıyla kutlanmış; 1971 yılındaki askeri müdahaleden sonra ülkede gazetecilerin bazı haklarının geri alınması üzerine kutlama gününün adı,  “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü" olarak değiştirilmiştir.

4 Ocak 1961’de kabul edilen ve basın çalışanlarının bazı haklar ve yasal güvence sağlayan “212 sayılı kanun” adlı düzenlemenin Resmi gazetede yayımlanışı nedeniyle 10 Ocak günü kutlama günü olmuştur.

Vikipedi  de böyle yazıyor.

Gurur duyduğum mesleğimi icra ederken gazeteciliğin, nedenli önemli bir meslek olduğunu bir kez daha anımsatmak istedim.

Anımsatmak istedim çünkü,

Toplumun, her kesiminin  mutlaka gazeteciye ihtiyacı olduğu bir yüzyılda  yaşıyoruz.

Birçok, kişinin nazarında her fırsatta ezilen, hor görülen, itilen ,kakılan gazete emekçileri her türlü zorluğa rağmen işlerini severek yapıyor.

Tarihinde hiç yaşamadığı hainliği yaşayan ülkemin, milletimin  dünyaya dik duruşunda, Medyanın ve gazetecilerin  nedenli önemli olduğunu bir kez daha tüm dünyaya göstermenin mutluluğunu yaşadık.

Çalışan gazetecilerin,    günümüzde nedenli sorunlar yaşadığını sanırım bilmeyen yoktur.

Yıllarını bu mesleğe vermiş, Sarı Basın kartı sahibi olmuş meslektaşlarımıza, gereken ilgi maalesef yeterince gösterilmektedir.

Yine basın sektörünün her kademesinde, öz veriyle çalışan meslektaşlarımızın  bir çok alanda hak mahrumiyetleri de çoğu yetkililerimiz tarafından bilinmektedir.

Büyük bir ateş çemberi içinden geçen, dört tarafı hain ve düşmanlarla çevrili olan güzel ülkem,

Bu büyük musibetleri bir bir atlatacaktır.

Toplumu, uyanık tutmak doğru tarafsız haber vermek için canla başla çalışan meslektaşlarımız bu zor günlerimizde halkımıza yine kılavuzluk edeceklerdir.

Basın sektörüyle yakından teşviki mesaisi olanlar bilir.

Basına, beş yılda bir işiniz düşer, tam düşer derler.

Gazeteciler ya da topluca adına Medya dediğimiz, basın mensuplarına lütfen iyi davranınız.

Çünkü onlar gece, gündüz, kar, fırtına,  sıcak , soğuk demeden bir çok tehlikeye rağmen sizleri bilgilendirmek için çalışır.

Görevi başındayken darp edilen, hakarete uğrayan, “nüfuslu kişilerin ekmeğini elinden alırım”.

“Oturduğun yerin parasını ben ödüyorum” gibi ahlaksız davranışlarına maruz kalan gazetecilerdir.

Yine her fırsatta, “gel gazeteci, yaz gazeteci, çek gazeteci,  neden yazmıyorsun gazeteci” söylemlerine  maruz kalanlarda gazete çalışanlarıdır.

10 Ocak gerçek çalışan gazeteci meslektaşlarımın gününü kutluyorum.

Emek hırsızlığı yaparak,  oturduğu yerden, gerçek gazetecilerin emeğini çalarak masa başı gazetecilik yapmaya çalışanlar içinde yasa düzenlemelerinin biran    evvel hayata  geçirilmesini istiyoruz.

Gerçek gazete ve basın çalışanları candır.

Ayrıca bugünün,  “İdareciler günü” olması hasebiyle…

İlimize geldiği günden bu yana Aksaray halkı’nın 7’den 70’e  kalplerine dokunan İlimizin değerli Valisi Sayın Aykut Pekmez’in nezdinde Vali yardımcılarının, İdareciler gününü    kutluyorum.

Mevla’m işlerinde kolaylık versin.

Kalın sağlıcakla.

Hepinizin kirpiklerinden öperim. 

 

banner487

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı