Anketler Ne Diyor ?

Harun Atalay

 31 Mart seçimlerine doğru çook anket sonuçları yayınlanır sağda solda.

Sahada görünen tablo ise şöyle

Vatandaş Evren Dinçer ya da Sefer Alkan demiyor.

AK Parti, İYİ, MHP adayı diye yorumluyor.

Hafta sonu, nezih bir ortamda, benimle birlikte; 3 gazeteci, bir milletvekili, bir anketör, bir iş insanı, ilimizin önemli bir STK başkanı ile yaklaşık 2 saat seçimde ildeki son durum ve tahmini ne olur muhabbeti yaptık.

İsimleri açıklamadan bu özel ve güzel bir muhabbetin fazla özeline de girmeden, 

Seçime doğru fikir atölyemizden çıkan ortak sonuçlardan birkaç tanesini yazayım.

Aksaray’da iki partinin adayından çok partisi konuşulurken, en iyi aday çalışması ve en çok sahada olan belediye başkan adayının İYİ Parti Adayı olduğunu söyledi iş insanı abimiz.

Kamuoyunun anketlerle nabzını tutan değerli büyüğümüz de “MHP’nin bu seçimi alma olasılığı çok yüksek” dedi.

STK Başkanımız “Garanti bir seçim yoktur. Daha çok adayın ön plana çıkması gereken bir çalışma olması gerekir” yorumunu yaparken, ilaveten MHP- AK Parti ile Aksaray’da iki adayının olduğuna dikkat çekerek, “Her iki partide kazanmak için seçim çalışmaları yapıyor. İttifak bu seçimde ilimizde yoktur. Eğer öyle olsaydı tek aday çıkartırdınız. Söylemler önemli” yorumunu da yaptı.

Ben anketleri inandırıcı bulmadığımı, geçtiğimiz seçimlerde bunun örneklerini gördüğümüzü, hatta bir çok anket firmalarının gerek ülke, gerekse il genelinde çuvalladığını söyledim. İlaveten kararsızların ama özellikle AK Parti’ye oy vermeyeceğini söyleyen seçmenin sandığa gitmeme olasılığının daha yüksek olduğunun da altını çizidim.

İlaveten İYİ Parti’yle ilgili her iki parti tarafından ciddi oy almayacağını düşünülmesinin yanlış olduğunu, İYİ Parti’nin tahminlerin üzerinde fazlaca oy alacağını tahmin ettiğimi dile getirdim.

Gazeteci büyüğüm de vatandaşın projelerden çok farklı bekletilerinin olduğunu, kendisi için ne yapabileceğiniz söyleminin vatandaş üzerindeki etkisinden bahsederek “Vatandaş kendisi için neler yapacağınıza bakıyor. Bu seçimde vatandaşın hoşuna gidecek ekonomik söylemlerinin kna edici olacağını düşünüyorum” dedi.

Diğer gazeteci arkadaşım sessizce hepimizi can kulağıyla dinledi.

Finalde ortak kanımız bu seçimin her 3 parti için de zor geçeceği, özellikle belediye ve İGM üyelerinin açıklanmasından sonra yaşanan sürecin bazı partiler için sıkıntılı geçtiği, seçimin kalan 34 günlük sürecinde başkan adaylarının daha ön planda olması gerektiği ve çook çalışılması gerektiği konusunda ortak kararımız oluştu diyebilirim.

Daha neler neler konuşuldu, biraz meraklanınız efem!

Canlar genel olarak bakıldığında, vatandaşın karşılığı nasıl sandığa yansır göreceğiz.

Bir de “Vatandaş dertlenir, kızar sonra yine bildiğini yapar” düşüncesi hakim

Böyle olmadığını  24 Haziran’da gördük. Bu bir rehavettir, yanlış bir düşüncedir.

Neticede ilimizde her 1 oy çok kıymetli. 24 Haziran’daki seçimde İktidar Partisi 4 bin 500  5 bin oy daha fazla alsa 4 -0 olacaktı tablo.

“Her oy çok kıymetli. 1 oy olsun bizim olsun” diye düşünmenizde fayda var bence…

Öyle “Uçtuk, kaçtık, aldık, şu kadar fark attık” söylemi iyi bir söylem değil…

Kalın sağlıcakla!

Hepinizin Kirpiklerinden Öperim.

 

banner487

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı