Dedikodu Bir Kul Hakkıdır

Harun Atalay

Leyleğin ömrü lak lak ile geçer derler ya,

Eminim hiçbiriniz dedikodu yapan leylek, kedi, köpek ya da başka bir mahlûkat görmemişinizdir. Dedikodu bir kul hakkıdır bilenler bilir bilmeyene yazalım. İsrâ Süresi 36 “Hakkında bilgin bulunmayan şeyin ardına düşme. Çünkü kulak, göz ve gönül, bunların hepsi, yaptıklarından sorumludur.”

Kaf Süresi 18 “İnsan hiçbir söz söylemez ki, yanında onu gözetleyen yazmaya hazır bir melek bulunmasın.” Yüce Kitabımız’da dedikodu, gıybet yapanlar ve boş konuşanlar, boş işlerle uğraşanlarla ilgili onlarca ayetten sadece birkaç tanesini paylaşayım istedim.

Dedikodu yapan ya da buna benzer kul hakkına girenler lütfen şu diyaloğu iyi okusun Peygamber Efendimiz bir hadisinde şöyle buyuruyor;

“Gıybet ve iftira kul hakkı olduğu için, onları affettirmeye sadece tevbe kâfi gelmez.

Resullah (S.A.V) şöyle buyurur: ‘Gıybet edilen kimse affetmediği müddetçe gıybetçi mağfiret olunmaz.’ (Heysemî, VIII, 92) ‘Gıybet ettiğiniz kişiden helallik isteyin’ Eyyy bizim çok inanan her şeyi doğru bilen, her halttan haberi olanlar, İçinizde birazcık Müslümanlık varsa şu yazılanları bir okuyun ve düşünün. Kul hakkınız çok iken nasıl gidersiniz cennete?

İşinize gücünüze geçiminize bakın Kim, kiminle, nerede? Kim ne yapmış? Kim ne kazanmış? Kim iş yapmış, yapmamış?

Ömrünüzü bir başkasının hayatıyla tüketip gitmenin sizlere bugüne kadar hiç faydası olmadığı gibi bugünden sonra da olmayacak. Gerçi dedikodu gıybet, boş insanların boş dünyalarının meşguliyeti oluyor sanırım. Hal böyle olunca boş işler bakanları bir de durdukları yerde kul hakkına giriyorlar.

Can çıkmadan huy da çıkmayınca, boş beleş dedikoducular dolaşır durur dolap beygiri gibi Allah dedikodu yapacak kadar bizleri işsiz güçsüz uğraşsız bırakmasın (Amin ) Şimdi yukarıda yazdıklarımı okuyup okuyup hala dedikodu yapanları da Allah'a havale edelim.

Derdi veren Allah’ım bu münafıkların da dermanını verir inşallah Çok inşallah maşallahlı bir köşe oldu yazımız. Çevreye baktığımda herkes hacı hoca Müslüman ve doğruluk abidesi gibi konuşup yazınca Ben de sahih bilgiler ışığında böyle bir yazıyı kaleme alayım istedim canlar.

Lütfen Biraz Temiz Olalım

Yukarıdaki başlık ile ilgili kaç yazı kaleme aldım hatırlamıyorum.

Temiz olmanın dini, dili, ırkı, rengi yoktur Eğer öyle olsaydı Japonlar başta olmak üzere birçok gayrimüslim millet direk cennetlik olurlardı, sanrım.

Bu sene dünya kupasında Japonların oturdukları tribünleri nasıl temizlediklerini gördü tüm dünya. Yine Japonya’da anasınıfına giden çocuklar kendi sınıflarını temizlemeyi öğreniyorlardı. Japonlar, Güney Koreliler, Almanlar vs...

Tuvalet alışkanlığını bizden almış Batı insanı, şimdi bize temizlik dersi veriyor ya inanın bu duruma çok üzülüyorum. Çok kirliyiz çok. Çevremize, kendimize, insanlığa en ufak bir saygımız yok Bize ne olduysa olmuş, kirlenmişiz.

Titreyip temizlenme ve çevremiz başta olmak üzere, tüm canlılara karşı ‘Lütfen Biraz SAYGI’ duyma vaktimiz gelmiş. Neticede Dünya Mars’a taşınsa bile bizi en son alırlar.

Kalın sağlıcakla…

Hepinizi kirpiklerinizden öperim!

banner487

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı