Cevap Ve Düzeltme Metni

Harun Atalay

Anadolu Ekspres Gazetesi  www.aksarayportal.com  haber sitemizde 21/11/2016Yılında kaleme aldığım ve yayınladığımız içerdeki FETÖCÜ’Lerin itirafları gelmeye başlayınca adlı köşe yazımıza itafen Aksaray Sanayi ve Ticaret Odası Yönetimin gazetemizde ve haber portalımızda yayınlalan yazımızda konusu bahsedilen kelimlerle ilgili  düzeltme  ve cevap metnini hiçbir değişiklik yapmadan . Anadolu Ekspres Gazetesi www.aksarayportal.com haber istemizde aynı yerden ve ölçüleri ebatında yayınlıyoruz Kamoyuna saygıyla duyrulur.

Anadolu Ekspres Gazetesinin ve aksarayportal.com  haber web sitesinde 21/11/2016 tarihli nüshasının 2. sayfasındaki Harun Atalay’a ait “İçerde FETÖcülerin itirafları gelmeye başlayınca” başlıklı köşe yazısında öne sürülen ve  gazetede yayımlanan köşe yazısında Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı hakkında yer alan hususlara ilişkin olarakcevap ve düzeltme  metni.

Yazarımız Harun Atalay’ın 21 Kasım 2016 tarihinde yayınlanan “İçerde olan FETÖcülerin  itirafları gelmeye başlayınca”  isimli köşe yazısı hakkında ismi geçen  Duran Alıcı, yönetim kurulu üyesi değil, meclis üyesidir. Meclis üyeliğine, 8.meslek komitesinden 15. 06.2013 tarihinde yargı gözetiminde yapılan seçimde, ilgili meslek komitesinde seçme hakkına sahip üyelerin oyu ile seçilmiştir.  Bu anlamda kişi görevlendirme yolu ile değil seçim sonucu meclis üyeliğine seçilmiştir. Duran Alıcı, Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Hesapları İnceleme  Kurul üyesi görevi yapmıştır. Bu kurula 2013 yılında TOBB Oda Muamelat Yönetmeliğinin 80. Maddesindeki hükümler gereğince oda meclisi tarafından seçilmiştir.  Yönetim Kurulunun bu kurula üye seçme hakkı yoktur. Hesapları İnceleme Kurulu, TOBB Bütçe ve Muhasebe Yönetmeliğinin 26. 30 ve 62. Madde hükümleri gereğince çalışır ve 5 kişiden oluşmaktadır. Yazıda, “ ATSO Yönetim Denetleme Kurulu Üyesi  Duran Alıcı’nın bugüne kadar yaptığı denetlemeler ne kadar sağlıklı olabilir? Yine 3 yıl boyunca FETÖ operasyonları kapsamında tutuklu bulunan şahısların oluşturduğu yönetimde alınan kararlar ne kadar sağlıklı olabilir” açıklaması ile mevzuat bilgi eksikliğine dayalı olarak yönetim kurulu ve meclis üyelerimiz haksız yere töhmet altına sokulmuştur.

Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası 2013 yılında yapılan seçimden bu yana oluşturulan yönetim kurulu tarafından alınan kararlar doğrultusunda Kamu kurum ve kuruluşlarından 3 adet hibe projesi alınmıştır.

Bu projeler:

Ahiler Kalkınma Ajansı  - Aksaray İli Yatırım Kataloğu – Bütçe 56.000 TL -Proje  tamamlandı.

Ahiler Kalkınma Ajansı – Kurumsallaşan Firmalar Büyüyen Aksaray Eğitim Projesi- Hibe Miktarı 15.000TL- Proje tamamlandı.

SODES – SodesleYeni  Bir Başlangıç – Hibe tutarı 116.109 TL – Oda Katkısı- 20.000 TL- proje devam ediyor. Projeler için alınan hibeler, proje kapsamında harcanmış ve devam eden proje kapsamında harcanmaya devam etmektedir. Hesap verilebilirlik anlamında Oda’mızın bir problemi yoktur. Bunların incelemeleri yapılmıştır. Ayrıca, ilgili kuruluş ve Meclis’imiz  bu konularda gerekli inceleme hakkına sahiptir.

Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası ‘n da 2013 yılında yapılan seçimden bu yana 1 adet yurtdışı fuar organizasyonu düzenlenmiştir.  Bu fuar Köln Usatecİkinci El Makine fuarı olup 05-08Mayıs 2014 tarihinde 45 oda üyesi katılım sağlamıştır. Bu fuara katılım sağlayan 45 kişiden hiç birinin konaklama, otel ve vize veya fuar girişlerine ilişkin hiçbir ücreti odamız tarafından karşılanmamıştır. Fuara katılım sağlayan katılımcıların kendileri tarafından karşılanmış, buna ilişkin ödemeleri anlaşma yapılan organizasyon firmasına yapılmıştır. Odamız tarafından ücrte toplanması söz konusu değildir.

 Odamız tarafından yurtiçi fuar organizasyonlarına katılım, Oda üyelerimiz ücretsiz olarak fuarı organize eden firmadan temin edilen otobüslerle günübirlik olarak yapılmıştır. Fuar ziyaretlerine katılım sağlayan tüm üyelere odamız yemek ikramı sağlamıştır. Bu ziyaretlerde konaklama yapılmamıştır. Bu kapsamda yapılan hiçbir organizasyonda, hiçbir üyemizden para talebimiz olmamıştır. Katılım konusunda hiçbir üyemize ayrıcalık tanınmamıştır.

2013 yılında gerçekleşen seçimlerden bu yana, FETÖ/PDY  terör örgütü soruşturması kapsamında Oda Yönetim Kurulunda bulunan hiçbir üyemiz hakkında bir soruşturma, bu süreçten dolayı tutuklu bulunan yönetim kurulu üyemizde bulunmamaktadır. Yönetim Kurulu üyelerini haksız yere lekeleyen, suç isnat edilen bir yazıdır.

Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu ve meclisi FETÖ/PDY terör örgütü soruşturmaları kapsamında tüm devlet kurumları gibi duyarlı davranarak gerekli hassasiyeti göstermiş ve göstermeye devam etmektedir. İsmi geçen Duran Alıcı’nın Meclis Üyeliği ve Hesapları İnceleme Kurul Üyeliği bu kapsamda sonlandırılmıştır.

Yazıda, FETÖ terör örgütü soruşturması kapsamında tutuklu bulunan Aksaray’ın en ünlü mağazalar zinciri sahibinin etkin pişmanlıktan yararlanarak anlatacağı çok şey olduğu yazılmıştır. İsmi zikredilmeyen şahsın, söyleyeceği hiçbir şeyden Odamızın ve Yönetim Kurulumuzun bir çekincesi yoktur. Bu şahsın etkin pişmanlıktan yararlanıp yararlanmadığı ancak soruşturmayı yürüten makamlarca bilinen bir husustur. Yazarın bu konuyu biliyormuş gibi yazması, soruşturmanın gizliliğinin ihlalidir. Soruşturma makamında bulunmayan yazarın bu konuyu bilmesi yasal olarak mümkün değildir. ATSO Yönetim Kurulu’nun her zaman lanetlediği, bağı ve iltisakı bulunmadığı FETÖ/PDY terör örgütünün kendilerine bulaştırdığı bir pislikte yoktur. Kişi ve kuruluşların asılsız olarak hedef gösterilmeye çalışılması basın özgürlüğü olarak değerlendirilemez.

Odamız bünyesinde bugüne kadar hiçbir üyemize ayrıcalıklı davranılmamış ve hiçbir üyemiz tehdit edilmemiştir. Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası  Yönetim Kurulu ve Meclisi Aksaray’ımızda ve çevresinde kendini ispat etmiş bir sivil toplum örgütüdür. Bu kapsamda nüfuzlu kişilerin arkasına sığınmaya ihtiyacı yoktur. İddia edilen pis ilişkilerin ne olduğunu açıklaması ve ispat edilmesi gerekir. 

banner487

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı