Narlıgöl: Kardeş Payı

Hakanla Geziyoloji

Merhaba kıymetli hemşerilerim. 21Ağutos 2018 tarihinde köşemde "NARLIGÖL AKSARAY'IN DEĞİL!

ARTIK DEĞİL!" başlığı altında yazı kaleme almıştım. " ... Dünyaca ünlü harita uygulamalarında Aksaray'ı gezinirken fark ettim." dediğim değişikler üzerine kurulu idi yazım. Ki bu uygulamaların kullanılırlığı akıllı telefonlarımızda kullandığımız navigasyon uygulamalarından tutunda dünyanın dört bucağını evinizdeki masaüstü bilgisayardan ayrıntılı bir şekilde inceleyebileceğiniz programlara kadar çok yaygın bir ağa sahip. Yani kullanılırlığı kadar etki alanı ve kitlesi çok yüksek.

            Narlıgöl ekoturizm potansiyeli yüksek bir mekân.Yazım sebebi ile Aksaray İl Kültür ve Turizm müdürümüz Sayın Mustafa Doğan ulaştı bana ve Narlıgöl'ün bizden gitmediğini, sınırlarımızın değişmediğini ve bu konuda Aksaray İl Özel İdaresinin bana teknik destek vereceğini iletti. Aksaray'a gönülden ve fiili hizmet eden bir Aksaraylı olarak en ufak bir hatam oldu ise gerekli düzeltme yazsını kaleme alacağımı bildirdim. Ve bu yazıyı kaleme aldım. Bu konudaki ivedi, samimi ve çözüm odaklı müdahalesi için kendisine, gerekli bilgi paylaşımı için Aksaray İl Özel İdaresi’ne çok teşekkür ediyorum.

            Yapılan görüşmelerde yandaki haritada da gördüğünüz sonuca ulaştım. Evet, Narlıgöl bizim. Hatta bu yazıma kadar gördüğüm bütün haritalardan daha çok bir yüzey alanı ile. Hemen hemen yarısı ile bizim.

            Peki,ben bunu nasıl bilemedim? Cevabı ilginç ve makul. Şimdiye kadar yapılan bütün tanıtım vs. haritaların idari harita olması imiş. Bir de Kadastral harita varmış ki asıl sınırlarımız onlarmış. Kesin ve kılı kılına net. Ama idari harita için durum biraz daha farklı, sınırlarda yuvarlamalar yapılıyormuş. Yani özetleyecek olursak kadastral haritaya göre Narlıgöl'ün yarısı bizim, idari haritaya göre değil. Ama şükür ki önemli olan kadastral harita imiş. Yani Narlıgöl'ün yarısı bizim. Yani bizim. Haritada çizgiler kadastral sınırımızı, boyalı bölgeler ise idari sınırımızı gösteriyor. Beyaz alan ise komşu il toprakları. Ve görüldüğü üzere bu format gereği oluşan uyumsuzluk hatalara sebebiyet verebiliyor.

            Kadastral haritanın idari haritadan önemli bir farkı da biz sivil vatandaşların bu haritaya ulaşamaması. Tanıtımlar, görsel haritalar idari haritaya göre ama tapumuz, kesin sınırlarımız kadastral haritaya göre. Bu sonuca göre sadece ben değil kadastral haritaya ulaşma yetkisi olmayan hiç bir vatandaş Narlıgöl'ün yarısının bizim olduğunu göremiyor, bilemiyor, bilemez.

            Umudumuz ve talebimiz şudur ki coğrafi, biyolojik ve kültürel zenginliklerimizin bizim ve bizi ziyaret etmeyi düşünen potansiyel turistlerimiz için idari değil kadastral haritalara göre çizilmesi ve yayınlanması.

            Ayrıca görüşmeler esnasında o meşhur harita uygulamalarının resmi kurumları bağlamadığı söylendi. Tabii ki bu doğrudur. Kesinlikle doğrudur. Lakin potansiyel turistlerimizin ve bütün dünyanın bilgisayar ve akıllı telefonları ile bu uygulamaları kullandığını düşünerek hatalı görünen sınırlarımızın gerekli girişimler ile düzelttirilmesinin Aksaray'ın tanıtım ve turizmine mutlaka olumlu katkıları olacağına inanıyorum.

 

banner487

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı