Mezhep

Mustafa Ünalan

Mezhep çok güzel ışıklı bir yol ise de, mezhepçilik ne kötü. Hem ışıkları söndürüyor, hem de yok eder derecesinde birbirinin ışığını, nurunu söndürüyor.

Delil ENAM 159: "Dinlerini parça parça edip gruplara ayrılanlarla senin hiçbir ilişkin yoktur. Onların işi Allah'a kalmıştır. Sonra Allah, onlara yaptıklarını haber verecektir. " Bu konuda Allah’ın emrettiği, peygamberimizin de bu emre uyup uyguladığı FUSSİLET suresi 33'üncü ayetleri mealen: "Allah'a çağıran, yararlı iş yapan ve “Ben, kesinlikle Müslümanlardanım” diyenden daha güzel sözlü kim vardır?" Bu ayet mezhebine, cemaatine, şeyhine, grubuna çağırma! Çağıracaksan sadece ve sadece Allah’a ve resulüne yani Kur’an’a çağır diyor.

Delil ALİ İMRAN 103: "Topluca Allah'ın ipine sımsıkı sarılınız, ayrılığa düşmeyiniz, Allah'ın size olan nimetini hatırlayınız; hani birbirinize düşmandınız da O kalplerinizi kaynaştırdı ve O'nun Lütfü ile kardeş oldunuz. Ateşli bir çukurun kenarındayken, ondan sizi O kurtardı.

İşte Allah, ayetlerini size böyle açıklıyor ki doğru yolu bulasınız." ALLAH böyle derken, bizim Müslüman bildiklerimizin dünyadaki hallerine bir bakın. Oysa elin gâvuru birleşmiş milletler kurup birleşiyor, Avrupa birliği kurup birleşiyor, seni de yıllarca içlerine kabul etmiyor! Siz birbirinizi yiyin! Bazen mezhepçilikle yiyin birbirinizi, bazen ırkçılıkla yiyin, yerken de ALLAH adına yiyin. Ölen de öldüren de Allahu Ekber diyerek yesin diyorlar.

Sonra gücünüz gider,o sırada zaten biz gelir, ara buluculuk kisvesi altında ülkenize çöker ırzlarınıza mallarınıza çökeriz diyorlar ve yapıyorlar da. Delil ENFAL süresi 46: "Allah'a ve Peygamber'ine itaat ediniz, birbirinizle çekişmeyiniz, sonra korkuya kapılıp dağılırsınız da sosyal gücünüz gider. Sabrediniz! Çünkü Allah sabredenlerle beraberdir."Bak İsrail’, Filistin’e çökerken Mısır denen güya Müslüman ülkesi, Filistinlilere tünellerini yollarını kapatıyor. Orada ölün diyor! İran sen Sünni’sin, biz ise Şia deyip sahip çıkmıyor Filistinlilere. Afganlara bile bile mezhepçilik yapıyor, kendi gibi düşünmeyene gâvur muamelesi yapıyor.  Yıllar önce Irakla savaşmadı mı bu İran? Irağın gücü gidince de Amerika çökmedi mi nükleer silah bahanesi ile Irak'a? Bölmek firavunların işi iken sanki günümüzde bu mesleğe Müslümanlar sahip çıkıyor. Şimdi sıra Türkiye'de. Mezheplere bölüyorlar, cemaatlere bölüyorlar.Yetmiyor tarikatlara bölüyorlar. Müslümanlar da çanak tutuyor onlara. Yusuf İslam şöyle diyor: "Siz tek vücut olmazsanız, ölenler Müslüman olur, ağıtlarda ya Arapça ya Türkçe olur, sevinç nidaları da ya İsrail’ce, ya İngilizce olur."Tek çare, Müslümanların "Biz Müslümanlarız, müminiz.Birlik olacağız" deyip, tek Allah'a, tek kitabımız olan Kuran'a ve tek önder ve tek örnek olan peygamber efendimizin etrafında toplanıp Allah'ın ipine sımsıkı sarılmalıyız ki hem dünyada hem ahrette kurtulmuş olalım.

banner487

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon