Sertifikalı Tohum Fiyatları El Yakıyor

Sertifikalı tohum fiyatlarının el yaktığını söyleyen Başkan Koçak,  “2019-2020 üretim sezonunun başlangıç noktası olan buğday, arpa ekim zamanının yaklaşması ile birlikte üreticilerimiz tohumluk ihtiyacını karşılamak üzere araştırmalar yapmaya başladı.”

Sertifikalı Tohum Fiyatları El Yakıyor

Konuyla sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, çiftçilere normal tohumla kıyaslandığında sertifikalı tohumun direk çeşit olduğunu ve yüzde 99,8 safiyete sahip bulunduğunu hatırlatan Aksaray Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak sertifikalı tohumda yabancı ot, kırık, çimlenme özelliğini yitirmiş dane olmadığını belirtti. Geleneksel tohumda, kırık dane, yabancı ot bulunmasının ihtimal dâhilinde olması nedeniyle çiftçinin yüzde 20 daha fazla tohum kullandığını ifade eden Koçak, “Sertifikalı tohum kullanıldığında artı yüzde 25 verim alıyorsunuz yani artı yüzde 25 kazanıyorsunuz, bu da çiftçinin karlılığı açısından çok önemli bir etkendir. Biz de bunu Türk çiftçisine her aşamada anlatmak için eğitim çalışmalarına çok önem veriyoruz” dedi.

“Gözden Geçirilmeli”

 “Ancak bu yıl sertifikalı tohumların fiyatlarının ilk gelen rakamlara göre gerektiğinden fazla olduğu kanaatindeyiz” diyen Koçak piyasayı dengede tutacak olan en önemli kurumun TİGEM olduğunu belirterek Başkan Koçak TİGEM'in iyi makul bir fiyat açıklamasını beklediklerini söyledi. Ayrıca yurt içi sertifikalı tohum kullanım desteğinin de tekrar gözden geçirilerek arttırılması gerektiğini belirtti.

Haber: Dilek Eyüboğlu

banner487

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı