Ne Kadar Maaş Alacaklar?

 31 Mart yerel seçimlerinde 30’u büyükşehir 81 il, 922 ilçe ve 386 beldede bin 389 belediye başkanının yanı sıra 50 bin dolayında köy ve mahalle muhtarı, on binlerce belediye meclis üyesi seçildi.

Ne Kadar Maaş Alacaklar?

31 Mart seçimlerinin ardından 5 yıl görev yapacak belediye başkanları ve muhtarların maaşları belli oldu. Belediye başkanlarının maaşı yönettikleri il ve ilçelerdeki nüfus oranına göre değişirken muhtarlar da haziran ayında zam alacak ve maaşı en az 2 bin 7 liraya yükselecek.

Belediye başkanlarının maaşlarını Belediyeler Kanunu belirliyor. Belediyenin nüfusuna, büyükşehir olup olmamasına göre maaşlar farklılaşıyor. Nüfus gösterge rakamını değiştirerek, kamu görevlilerinde olduğu gibi maaşı farklılaştırıyor. Belediye başkanlarının maaşı 7 bin Türk Lirası ile 25 bin Türk Lirası arasında değişiyor.

Fakat belediyelere ait şirketlerdeki yönetim kurulu üyelikleri nedeniyle ek ödemeler alabiliyorlar. Bu da maaşlarını farklılaştırıyor. Belediye başkanlarının maaşları Belediyeler Kanunu'na göre hesaplanmakla birlikte, sosyal güvenlik için ödeyecekleri prim 5510 sayılı Kanun'da belirlenen prime esas kazanç üzerinden hesaplanıyor.

Kanuna göre; büyükşehir belediye başkanları için bakanlık genel müdürünün, diğer belediye başkanları için ise öğrenim durumları itibarıyla 657 sayılı Kanuna  göre yükselebilecekleri dereceyi aşmamak kaydıyla, 657 sayılı Kanuna ekli (I) sayılı ek gösterge cetvelinin “VIII. Mülki İdare Amirliği Hizmetleri Sınıfı” bölümünün (d) bendinde belirtilenlerin prime esas kazançları üzerinden prim ödeniyor. Hem belediye başkanları hem de muhtarlar emekli olarak çalışabiliyorlar.

Düzenlemeye göre mahalli idareler seçimleri sonucuna göre görev alanların emekli aylıkları kesintiye uğramıyor. Muhtarların maaşları 2019 Ocak-Haziran döneminde 1.911,69-TL, Temmuz-Ağustos döneminde ise 2.007,27-TL olacak. Köy ve mahalle muhtarlarına 14750 gösterge üzerinden maaş ödeniyor.

Avantaj Başkanlarda

01.10.2008 tarihinden önce göreve başlayan belediye başkanları 5434 sayılı Emekli Sandığı Kanunu’na tabi olduklarından, en az iki yıl görev yapma şartı ile makam tazminatı alabiliyorlar. Emekli Sandığının aylık bağlamış olduğu belediye başkanları belediyenin büyüklüğüne göre 1500 ila 7000 gösterge rakamı üzerinden makam tazminatı, buna bağlı olarak temsil veya görev tazminatı alabiliyor. 1 Ekim 2008 tarihinden sonra ilk defa belediye başkanı seçilen ve daha önce sigortalılığı bulunmayan kişiler emeklilik işlemlerinde 5510 sayılı yasaya tabi olduklarından, 5510 sayılı yasanın 4-c maddesine tabi olurlar. 5510 sayılı yasaya göre emekli olacak belediye başkanlarına ise makam, temsil ve görev tazminatı ödenme imkânı bulunmuyor. Muhtarların primlerinin İl Özel İdareleri tarafından ödenmesi ile muhtarlar ve aileleri sağlık hizmetlerinden sorunsuz olarak yararlanabiliyorlar.

Belediye başkanları zaten 4-I-(c) kapsamında olduklarından sağlık güvencesi ile ilgili sorun yaşamıyorlar.

Belediye Meclis Üyesi Nedir?

Belediye meclis üyesi görev yaptığı belediyelerde çalışır.  Belediye meclis üyeleri seçimle belirlenir. Belediye meclis üyeleri kamu görevi icra eder. Bu nedenle üyeler aynı zamanda kamu görevlisidir. Belediye meclis üyeleri siyasi partiler tarafından aday gösterilir ve yine belediye meclisinde siyasi partileri temsil ederler. Belediye meclisi il veya ilçelerdeki karar mekanizmalarından birisidir. Bölgedeki projeler ve sorunların çözümü amacıyla görev yürütür.

Belediye meclis üyelerinin omuzlarında ağır bir sorumluluk vardır. Görev yaptığı bölgedeki vatandaşın hayatına etki ederler. Belediye meclis üyeleriyle ilgili bir diğer merak edilen ise maaş konusudur. Belediye meclis üyeleri az miktarda ücret alır. Ancak büyük sorumluluk üstlenirler. Bu nedenle belediye meclis üyeleri gönüllülük esasıyla seçilir.

Meclis Üyesi Huzur Hakkı Alıyor

Meclis başkan ve üyelerine, meclis ve komisyon toplantılarına katıldıkları her gün için, belediye başkanına ödenmekte olan aylık brüt ödeneğin günlük tutarının üçte birini geçmemek üzere meclis tarafından belirlenecek miktarda huzur hakkı ödeniyor.

Huzur hakkı ödenecek gün sayısı, toplantı gün sayısından fazla olamıyor ve meclis üyelerine aynı gün için birden fazla huzur hakkı ödenemiyor. Meclis üyeleri hastalıkları süresince izinli sayılıyorlar. Ayrıca mazeretleri durumunda, bir yıl içindeki toplantı süresinin yarısını aşmamak şartıyla istekleri üzerine meclis tarafından izin verilebiliyor. Belediye meclisi tarafından brüt olarak belirlenen huzur hakkı ödeneğinden gelir ve damga vergisi kesiliyor. Meclis üyeleri arasından encümen üyeliğine seçilen üyelere ödenek veriliyor. Belediye encümeni başkan ve üyelerine, nüfusu 10.000’e kadar olan belediyelerde (3.500), nüfusu 10.001- 50.000’e kadar  olan belediyelerde (4.500), 50.001 - 200.000’e kadar olan belediyelerde (6.000) ve 200.001’in üzerinde olan belediyelerde ise (7.500) gösterge rakamının Devlet memurları için belirlenen aylık katsayı ile çarpımı sonucu bulunacak tutarda aylık brüt ödenek verilir. Haber: Dilek Eyüboğlu

 

banner487

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon