Mevsim Geçişlerindeki Eklem Ve Kas Ağrılarına Dikkat!

Aksaray İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri kış aylarının yaklaşmasıyla birlikte bireylerde kas ve eklem ağrılarının arttığının gözlemlendiğini belirterek vatandaşları uyardı.

Mevsim Geçişlerindeki Eklem Ve Kas Ağrılarına Dikkat!

Yetkililer tarafından. Konuyla ilgili yapılan açıklamada “Yaklaşan kış ayları sebebiyle özellikle eklem romatizması ve kas rahatsızlıklarında ağrıların arttığı gözlenmektedir. Soğuk ve yağışlı havalarda hava basıncının değişmesi sebebiyle özellikle eklem romatizmalı hastaların ağrılarının artabileceği düşünülmektedir. Eklem romatizmalı hastalarda hasar oluşmuş eklemlerdeki basınç alıcılarında da hasar olduğundan, hasta en ufak hava basıncına dahi duyarlı hale geliyor. Bu yüzden özellikle yağışlı havalarda bu hasta grubunda ağrılar artar.” Aynı zamanda soğuk hava sebebiyle kasların ve damarların kasılması sebebiyle kaslarda kasılma ve kısalma olabilmekte ve bu kaslara giden kan dolaşımının bozulduğu gözlenmektedir” denildi.

Kışın D Vitamin Üretimi Ve Serotonin Salgılanması Azalır

“Kış aylarında ağrıların artmasının bir başka nedeninin de D vitamini eksikliğidir. Güneş ışınlarına daha az maruz kalındığı için kışın D vitamini seviyesi düşer. Bu da kas ve eklem ağrılarını artırabilir” denilen açıklamada “Bel ve boyun ağrıları ciddi sorunlara yol açabilmektedir.  Bu durumlarda dikkat edilmesi gereken bazı hususlar şunlardır; ağrılı bölgelere buz uygulayın. Kronik ağrı hastalığınız varsa ilaçlarınızı düzenli alın.  Ağrıları ağrı kesiciler ile geçirmeye çalışmayın, her ağrıda ağrı kesici içmeyin. Hava durumuna uygun giyinin, soğuk ve esen yerlerde durmayın. Kaslarınızı çalıştırıcı ufak egzersizler yapın” uyarılarında bulunuldu.

En Kısa Sürede Doktorunuza Başvurmalısınız

“Eklemlerde oluşan ağrı, şişlik, kızarıklık gibi hareketlerinizi kısıtlayan durumlar uzun süre yaşanıyorsa, ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir” diyen yetkililer “Kilo sorunları, çeşitli spor aktiviteleri, kazalar veya çeşitli hastalıkların eklem ağrısına yol açmaktadır. Eklem ağrısını fark ettikten sonra biraz bekleyip, ağrının neden kaynaklandığını anlamaya çalışmak için beklemeniz normaldir. Fakat eklem ağrınız 3 günden fazla sürdüyse, nedenini anlayamadığınız, şiddetli eklem ağrınız ve ek olarak, vücudunuzda başka açıklayamadığınız anormallikler hissediyorsanız ve çeşitli sebeplerle meydana gelen bu rahatsız edici ağrılar için en kısa zamanda doktora görünmeli ve tedavi için gerekli işlemler başlatılmalıdır” ifadelerine yer verdi. Haber: Bayram Aksu

banner487

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı