Kurbanlık Alıcısını Bekliyor

Bölgenin önemli hayvancılık merkezlerinden biri olan Aksaray’da, Kurban Bayramı’na sayılı günler kala hayvanlarını kurban pazarına getiren satıcılar müşteri beklemeye başladı. Pazarda her bütçeye göre kurbanlık bulmak mümkün.

Kurbanlık Alıcısını Bekliyor

Ticaret Borsası Tarım Ticaret Merkezi arkasında bulunan Hayvan Park Yeri ve Canlı Hayvan Borsasında kurbanlıkların pazara çeken üreticiler, müşterilerini bekliyor. Kurban keseceklerin büyükbaş hayvanlara rağbet gösterdiğini, küçükbaş kurbanlıkların satışının genellikle son günlere kaldığı belirtildi.

Ortaklaşa büyükbaş kurban keseceklerin yanız başına keseceklere göre daha erken davrandığını belirten üreticiler bu nedenle büyükbaş satışlarının şimdilik daha yoğun olduğunu ifade etti. Fiyatların da normal olduğunu belirten üreticiler, küçükbaş kurbanlıkların 1000 ile 1500 lira arası, büyükbaşların ise 6 bin ile 15 bin lira arası değiştiğini bildirdi. Kurban Bayramı’nda özellikle Arefe günü ve bayramın 1. gününe kadar satışların süreceğini belirten üreticiler, pazara ilginin normal olduğunu ama Arefe günü bu ilginin giderek artacağını sözlerine ekledi.

Kurbanlıklar Sağlık Muayenesinden Geçiyor

Kurban Bayramı dolayısıyla hayvan pazarında gebe kurbanlıklarının satışını önlemek için ultrasonla muayene yapılıyor.  Kurum olarak hayvan pazarında sürekli denetim yaptıklarını dile getiren Tarım ve Orman Müdürü Bülent Saklav, Kurban Bayramı’nın yaklaşmasıyla denetimleri sıklaştırdıklarını ifade etti. Hayvanların kayıtları ve sevklerinin usulüne uygun olması için çaba gösterdiklerini belirten Saklav, “Mevzuata uygun olarak çalışmaların devam edece. Her yıl olduğu gibi bu yıl da vatandaşlarımızın sağlıklı ve kurban ibadetine uygun kurbanlık hayvan almalarını sağlamak amacıyla kurban pazarında gebelik muayene ve yaş tayini istasyonu adı altında bir stand kuruldu. Vatandaşları bilgilendirmek amacıyla sağlıklı bir kurbanın nasıl olacağını belirten görevli personeller, Arife günü dahil olmak üzere bayrama kadar hayvan pazarında olacağı belirtildi. Haber: Dilek Eyüboğlu

 

banner487

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon