Kop Akıllı Sulama Sistemlerinin Açılışı Yapıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına bağlı KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığının finansman desteği ile Konya Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün yürüttüğü “Meram Yenibahçe Akıllı Sulama Sistemleri Şebekesi” törenle hizmete açıldı.

Kop Akıllı Sulama Sistemlerinin Açılışı Yapıldı

Çiftçilerin hangi bitkiye ne kadar su kullanacağının önerileceği ve cep telefonu ile mobil olarak yönetilebilecek ve 2 milyon 200 bin TL’ye hayata geçirilen proje ile 685 hektar alan akıllı sulama sistemlerine kavuşturulmuş olacak. 

Meram ilçesi Yenibahçe Mahallesinde düzenlenen törene KOP İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, Meram Kaymakamı Resul Çelik, Konya İl Tarım ve Orman Müdürü Ali Ergin, Konya Bölgesi Sulama Kooperatifleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Güven ile çok sayıda davetli ve vatandaşlar katıldı.

“Bölgenin Su Sorununa 9 Yılda 681 Milyon TL Kaynak Aktardık”

KOP İdaresi Başkanı İhsan Bostancı geniş ve verimli arazilere sahip olmasına rağmen Konya Kapalı Havzasının, Türkiye'nin su varlığı açısından en sıkıntılı bölgelerinin başında geldiğini belirtti. KOP Bölgesindeki mevcut su kaynaklarının tasarruflu kullanılabilmesi ve yeni sulu tarım alanları oluşturarak ürün çeşitliliği ve rekolte artışı ile gelir seviyesinin yükseltilmesini sağlamak amacıyla modern sulama sistemleri yatırımlarını desteklediklerini belirten Başkan Bostancı, “Kısa adı KOP KÖSİP olan Küçük Ölçekli Sulama İşleri Programı ile Aksaray, Karaman, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde ve Yozgat’tan oluşan KOP Bölgesinde 2011 yılından bu yana 744 adet projeye toplamda 681 milyon TL ödenek tahsis ederek 118 bin hektar tarım alanının modern sulama sistemine kavuşmasını sağlamış olduk. Bu projelerle insanımızın tasarruflu su kullanımına imkân sağlayan modern sulama sistemlerine kavuşması ve katma değeri yüksek ürünlere yönlendirilmesi ile birlikte bölgede ciddi bir tarımsal gelir ve istihdam artışı sağlanmaktadır.

Konya Kapalı Havzasında 439 sulama kooperatiflerine ait 4 bin 750 adet YAS kuyusu bulunmaktadır. Bu sahaların büyük bir kısmı sulama randımanı düşük klasik sulama şebekesinden oluştuğu için yılda yaklaşık 400 milyon metreküp civarında su, sızma ve buharlaşma kayıpları nedeni ile israf edilmektedir. KOP KÖSİP kapsamında Konya ilinde yer altı sulamaları rehabilitasyonu çerçevesinde Konya İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüze 2016-2018 yılları arasında toplam 23 milyon 450 bin TL ödenek tahsis edilerek 11 adet rehabilitasyon projesi hayata geçirildi ve böylece 8 bin 998 hektar alan tasarruflu su kullanımına imkân sağlayan, modern sulama sistemlerine kavuşmuş oldu. ‘Meram Yenibahçe Akıllı Tarımsal Sulama Projesi’ne ise 2 milyon 200 bin TL ödenek tahsis ettik. Bu kapsamda 685 hektar yani Konya dönümü ile 2 bin 740 dönüm tarım alanı modern sulama sitemine kavuşturulmuş olacak. Projenin bölgemize, ilimize ve vatandaşlarımıza hayırlar ve bereketler getirmesini diliyorum” dedi.

“Tasarruflu ve Bilinçli Sulama Sistemi Örnek Olacak”

Meram Kaymakamı Resul Çelik, çiftçinin emeğinin karşılığını alabilmesi için gereken iklim, toprak ve insan çabasına ek olarak su kaynaklarının da yeterliliğine dikkat çekti. KOP İdaresinin destekleriyle suyun daha verimli ve tasarruflu kullanılabileceğine inandığını kaydeden Kaymakam Çelik; “Çok iyi bir iklimde yaşıyor olabilirsiniz, topraklarınız da çok verimli olabilir.

KOP İdaresi Başkanlığımızın bölgemize dönük yatırım destekleri devam ettiği sürece hazırlanacak yeni ve etkili projelerle kazanan çiftçimiz olacaktır. Suyumuzu iyi idare edeceğiz ve bitki çeşidine uygun miktarda ve zamanda sulama yaparak tasarruflu ve bilinçli sulamayı gerçekleştireceğiz ve bu çiftçilerimiz için örnek olacak” diye konuştu.

“İsrafı Önlemek İçin Çalışıyoruz”

Konya İl Tarım ve Orman Müdürü Ali Ergin ise israfın önlenmesinin hem insani hem de dini bir değer olduğunu hatırlattığı konuşmasında projeyi hazırlayan, destekleyen, sahada uygulayan herkese ayrı ayrı teşekkür etti. Devletin imkânlarının yerinde ve hedefine uygun amaçlarla kullanılmasının son derece önemli olduğuna vurgu yapan Ergin, “Düşük miktarlardaki desteklemelerle gerçekten medeniyetimize yakışır faaliyetleri sizlere sunmaya çalışıyoruz” şeklinde konuştu.

“Suyu Doğru Kullanmayı Öğrenmeliyiz”

Törende konuşan Konya Bölgesi Sulama Kooperatifleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Güven’de, Konya’nın birinci ve öncelikli sorununun susuzluk değil, suyu ekonomik ve tasarruflu kullanmak olduğunu söyledi. Bu rehabilite hem YAS dediğimiz yer altı sulamada hem de YÜS dediğimiz yer üstü sulama sahalarında olmalıdır. Şayet Konya’daki sulama kooperatiflerinin tamamı rehabilite edilirse bir yılda Göksu’dan Mavi Tünel’le gelecek olan su kadar havzada su tasarrufu yapmış olacağız” dedi. KOP Basın

 

banner487

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı