Komisyon Başkanı Çelik, “Aksaray’daki Olay Tamamen Bir Yanlış Anlamadan İbaret

Aksaray Merkez’de bulunan Mehmetçik İlkokulunda geçtiğimiz hafta yaşanan ve tepkilerin sürdüğü olaylar sonrasında TBMM Down Sendromu ve Otizm Araştırma Komisyonu Aksaray’a geldi.

Komisyon Başkanı Çelik, “Aksaray’daki Olay Tamamen Bir Yanlış Anlamadan İbaret

Kamuoyunda geniş yer bulan ve ülke gündeminin dikkatini çeken olay sonrasında TBMM Down Sendromu ve Otizm Araştırma Komisyon Başkanı ve aynı zamanda Down Sendromlu Otizmli çocuğu olan Antalya Milletvekili Kemal Çelik tüm sorulara  cevap vererek yapılan incelemeler sonucunda olayların tamamen gerçek dışı ve dedikodu sonrasında yaşanılan, okul müdürünün olayı iyi yönetememesinden kaynaklandığını ifade etti.

Komisyon Başkanı Kemal Çelik yaptığı açıklamada; “İnceleme komisyonunda bulunan tüm parti üyeleri ile Aksaray’a giderek yerinde inceleme yaptık. Bu olay sonrasında tüm Aksaray halkını suçlamamak gerekir.

Buradaki olay sanki sadece Aksaray’da oluyor gibi bir algı söz konusu. Ancak bu algı doğru değil. Bu durum dünyanın ve Türkiye’nin her yerinde olabilir. Aksaray Valisi Ali Mantı’dan aldığımız bilgiler sonrasında okula giderek yerinde incelemelerde bulunduk. Bu ziyarette de aileleri dinledik ve gördük ki; bir yanlış anlama oldu. Özel gereksinimle çocukların birçok ihtiyacı olduğu gibi en çokta kaynaşma eğitimine ihtiyacı var. Diğer çocuklar ile bu çocuklar aynı yerde eğitim aldığı sürece çocukların gelişimi açısından oldukça faydalı olmaktadır” dedi.

Çelik, Aksaray Mehmetçik İlkokulunda yaşanan olayların gerçek yüzünü şu şekilde ifade etti; “Okulda yaptığımız araştırmalar ve aileler ile yaptığımız görüşmeler sonucunda ortada yaşanan bilgi kirliliği ve dedikodudan ibaret olan bir olaydır. Buradaki esas olay, yeni yapılacak olan bir okula burada bulunan mahalle sakinlerinin çocuklarının gönderileceği ve bu okulun ise Özel gereksinimli öğrencilerin olacağı iddiası sonrasında mahalle halkı neden çocuklarımız başka okula gidiyor, o çocuklar gitsin diyerek tepkilerini dile getirmişler.”

“Yuhalanma Olayı Gerçek Değil!”

Çelik Aksaray’da yaşanan ‘Yuhalanma’ iddiaları hakkında ise şu ifadelere yer verdi; “Aksaray Mehmetçik İlkokulunda yaşanan bu olay sonrasında hiçbir görüntüde de ‘Yuhalanma’ yer almadığı gibi ‘Yuhalanma’ olayı da kesinlikle doğru değildir. Burada sosyal medyada paylaşılan bir görüntü sonrasında sosyal medya ortamında hızla artan paylaşımlar neticesinde ortaya çıktı ve bunu istismar edenler de olmuş. Bazı siyasete yönelen STK’ların da ele aldığı bu görüntü ile okul yönetiminin süreci iyi yönetememesi, olaya Mahalle Muhtarının da katılması sonucunda olaylar bu duruma geldi” dedi.

 “Otizm Hastalık Değil, Eğitimle Giderilebiliyor”

“Otizm bir hastalık değil” diyen Çelik; “Otizm bir hastalık olmayıp, eğitim ile giderilebilir bir farkındalıktır. Dünyada 59 çocuktan biri otizmli doğabiliyor. Bunun hiç kimse farkında değil. TBMM Down Sendromu ve Otizm Araştırma Komisyonu olarak yanımızda uzmanlarımız ile birlikte Aksaray’a gittik. Otizm de öncelik farkındalık ve erken tanıdır. Aile hekimleri, bazı doktorlar ve okul yönetimleri bu durumun farkında değil. Burada en önemli olay nitelikli eğitim alınmasıdır. Milli Eğitim Bakanımız ile görüştüğümüzde kadrolu nitelikli öğretmen sıkıntısının olduğunu belirterek bu konuda da Milli Eğitim Bakanlığı yeni öğretmen ataması yapacak. Sağlık Bakanlığının raporlar ile olan sorunlar ve tespitler ile görüşülerek Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile görüştükten sonra Cumhurbaşkanımız ile de bu konuyu dile getirerek gerekli yeni çözümler bulacağız” şeklinde konuştu.

 “Öğrencilerin Okuldan Ayrılmaları Söz Konusu Değil”

Çelik, kamuoyunda öğrencilerin okullarından ayrılacağı iddialarına da cevap vererek; “Öğrencilerimiz okullarında eğitimlerine devam edecek. Kamuoyunda çıkan ‘öğrenciler okullarından ayrılacak’ iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır. Bu eğitim Türkiye’nin her yerinde birçok okulda yer almaktadır. Bu eğitimin adı kaynaştırma eğitimidir. Aileler ile bir araya geldiğimizde Aksaray’da ailelerin hiçbir sorunlarının olmadıklarını defalarca dile getirildiler”  ifadelerini kullandı. Haber: Harun Atalay

 

banner487

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı