Kanser Gününde Sağlık Müdürlüğünden Uyarı

Aksaray İl Sağlık Müdürlüğü 4 Şubat Dünya Kanser Günü nedeniyle yaptığı açıklamada kanserin ülkemizde ve dünyada ölüm nedenleri arasında 2. Sırada yer aldığını ifade ederek “Dünya genelinde yaklaşık her 6 ölümden biri, ülkemizde ise her 5 ölümden biri kanser nedeniyle gerçekleşmektedir” dedi.

 Kanser Gününde Sağlık Müdürlüğünden Uyarı

Kanserden ölümlerin yaklaşık üçte birinin; tütün kullanımı, yüksek beden kitle indeksi (fazla kilolu ya da şişman/obez olma), meyve ve sebzeden fakir beslenme, yetersiz fiziksel aktivite ve alkol tüketimi gibi başlıca beş davranışsal ve beslenme ile ilgili risk  faktörlerinden kaynaklandığının hatırlatıldığı açıklamada “Oysa günümüzde kanserlerin yüzde 30-50’ye yakınının, risk faktörlerinden kaçınma ve mevcut kanıta dayalı önleme stratejilerinin uygulanması yoluyla önlenebilir durumda olduğu bilinmektedir. Ayrıca, erken tanı konmuş ve uygun şekilde tedavi edilmişse birçok kanserin iyileşme olasılığı da yüksektir” ifadelerine yer verdi.

“2020 Bireysel Kararlılık Eylem Çağrısı”

“Her yıl 4 Şubat Dünya Kanser Gününde Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü (UICC) ve ortak kuruluşların birlikte yürüttüğü, milyonlarca ölüme  neden olan ve pek çoğu önlenebilir olan bir hastalığa karşı toplumsal bilinci artırmak amacıyla tüm dünyada kampanyalar düzenlenmektedir” denilen açıklamada “UICC’nin yeni üç yıllık teması “kararlıyım ve yapacağım” olarak belirlenmiş olup 2018’de başlatılmıştır. 3 yıl sürecek “kararlıyım ve yapacağım” kampanyasının orta noktası olan 2020 yılı, bireysel kararlılığı güçlendirici bir eylem çağrısıdır ve geleceği etkilemede bugünden eyleme geçmenin önemini vurgular. Dünya Kanser Günü; yankı uyandırmayı, değişim aşılamayı ve farkındalık gününün geçmesinden çok sonraları da sürdürülecek bir eylemi harekete geçirmeyi amaçlayan bir kampanyadır” denildi.

Risk Faktörlerine Dikkat!

Açıklamada ayrıca risk faktörleri belirtilerek “Uluslararası Kanser Kontrol Örgütü ve Dünya Sağlık Örgütü gibi kanser alanında yoğun çalışmaları bulunan  uluslararası saygın kuruluşlar, kim olursa olsun herkesin küçük ya da büyük eylemlerinin, uzun vadeli, olumlu değişimlere yol açacağını ifade ederek kişileri kanserleri önleme yolunda şu risk faktörlerinden kaçınmaya davet eder: Sigara ve dumansız tütün ürünlerini de içeren tütün kullanımı. Fazla kilolu veya obez olmak. Düşük meyve ve sebze alımını içeren sağlıksız beslenme. Fiziksel aktivite eksikliği ve alkol kullanımı. Cinsel yolla bulaşan Human Papilloma Virus (HPV) enfeksiyonu ve hepatit veya diğer kanserojen enfeksiyonlara maruziyet.  İyonlaştırıcı ve ultraviyole radyasyon maruziyeti ve kentsel hava kirliliği. Katı yakıt kullanımından kaynaklanan iç mekân dumanı” uyarılarında bulunuldu. Haber: M. Erhan Bölükbaş

banner487

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı