“Kadına Şiddet Konusunda Bir Arpa Boyu Yol Almadık”

CHP Aksaray Kadın Kolları İl Başkanı Sibel Altınpınar önceki hafta sonunda imam nikâhlı eşi tarafından bir şarjör mermi ile öldürülen Rabia Ergin’in yakınlarına baş sağlığı diledi.

“Kadına Şiddet Konusunda Bir Arpa Boyu Yol Almadık”

Kadına yönelik şiddet konusunda bir açıklama yapan Altınpınar, “İlimizde 20 Haziran 2020 cumartesi günü Rabia Ergin adlı vatandaşımız imam nikâhlı eşi tarafından silahla öldürülmüştür. Kendisine Allah’tan rahmet, çocuklarına ve sevenlerine başsağlığı diliyorum. Kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin sebep ve sonuçlarını yıllardır defalarca dile getirdik. Kadınlarla erkekler arası fiili eşitsizlik ve her türlü ayrımcılığın bir sonucu olan erkek şiddetine karşı acil olarak önlem alması gerektiğini belirttik. Ancak önümüze çıkan acı gerçek Medeni Kanun’un kabulü ile önemli haklar kazandığımız 17 Şubat 1926’dan bu yana gerçek sorunun çözümünün toplumsal cinsiyet eşitliği ve kadına karşı bakış açısının değiştirilmesi gerekliliği ve bu konuda bir arpa boyu yol alamamış olmamız” dedi.

“Münferit Kabul Edilemez”

“Aile içinde kadın ve erkeğe biçilmiş kalıplarla ve kadını birey olarak görmeyen anlayışla yetişen çocuklar, yaşamı boyunca şiddet uygulamaya eğilimli olmaktadırlar” diyen Altınpınar “Bu kısır döngüyü durdurmak için şiddetle mücadelede kararlı bir devlet politikasına ihtiyaç vardır.

Kadın cinayetlerindeki ve kadına yönelik şiddetteki korkunç artış; bir kişinin annesinin bile diz kapağından dahi tahrik olabileceğini utanmadan söyleyen; hamilelerin sokağa çıkmasının edepsizlik olduğunu ileri süren; 6 yaşındaki kız çocuğuyla evlenmek mümkündür diyen zihniyetin; kadın üzerinden yürütülen yanlış politikaların sonucudur. Bu olaylar azımsanamaz, küçümsenemez, münferit kabul edilemez” ifadelerini kullandı. Haber Merkezi

 

banner487

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı