İşkur’la Engellilerin Hayali Gerçek Oluyor

 Aksaray Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından dezavantajlı gruplar içerisinde yer alan engelli ve eski hükümlü vatandaşlara yönelik olarak hibe desteği programları yılda iki kez düzenleniyor. Bu doğrultuda son 3 proje çağrı döneminde 104 engelli ve eski hükümlü 50 bin TL'ye kadar hibe desteğinden yararlanarak kendiişlerinin patronu oldu.

İşkur’la Engellilerin Hayali Gerçek Oluyor

Yeni Çağrı döneminde de (2019/2.dönem) yeni engelli ve eski hükümlü girişimci adayları için son müracaat tarihi 28 Haziran 2019'dur.Cumhurbaşkanı, Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatlarıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk öncülüğünde yürütülen Çalışma Hayatında Milli Seferberlik kapsamında; engelliler aktif işgücü programlarından ve hibe destekleri projelerinden etkin bir şekilde yararlanıyor. İŞKUR amaçlarının verilecek desteklerle birlikte engellilerin kendiişlerini kurmasına, mesleki eğitim alarak istihdam edilmeleri ve rehabilitasyonlarına yardımcı olmak amacıyla hibe destekleri sunmak olduğunu açıkladı.

Desteklenecek Projeler

Açıklamada “Desteklenecek Projeler başlıca; Engellilerin kendi işini kurmalarına yönelik projeler, Eski hükümlülerin kendi  işini kurmasına yönelik projeler, Engellinin iş bulmasını sağlayacak destek teknolojilerine yönelik projeler, Engellinin işe yerleştirilmesi, işe ve işyerine uyumlu sağlanmasına yönelik projeler, Engellilerin istihdam edilebilirliklerinin arttırıcı mesleki eğitimle yönelik projeler ve korumalı işyeri desteğine yönelik projelerdir” denildi.

Kimler Başvuracaklar

Kimler başvuru yapabilir; Engellilere yönelik çalışma yapan bütün sivil toplum kuruluşları iş yerleri, Üniversiteler, Belediyeler, Kamu kurumları, kendi işini kurmak isteyen engelliler ve kendi işini kurmak isteyen eski hükümlüler.

50 Bin TL’ye Kadar Hibe Desteği

Engelliler için kuruluş işlemleri amacıyla 3.000 TL, İşletme gideri desteği için 10.000 TL, Kuruluş desteği için 36.000 TL olmak üzere toplamda 50.000 TL'lik hibe desteği mevcuttur.

2019 /1.Döneminde 18 Proje Onaylandı

Aksaray çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü'ne müracaat eden 10 engelli ve 8 eski hükümlü vatandaşımızın projeleri onaylanarak 50.000 TL'ye kadar hibe desteği sağlanacaktır. Yeni girişimcilerimize 5.engelliler zirvesinde hibe çeki dağıtım töreni gerçekleştirilecektir. Ayrıca 5. Engelliler zirvesinde meslek edindirme kursları kapsamında belge ve başarılı sporculara ödüller verilecektir.

Son Müracaat Tarihi 28 Haziran 2019

Hibe projelerinden ön koşulu olan Girişimcilik kursları için son müracaat tarihi 30 Mayıs Perşembe olup, girişimci adayları 4 günlük sürecek uygulamalı girişimcilik eğitimi kurslarına katılmak için bizzat İŞKUR'a müracaat etmeleri gerekmektedir. Proje sahipleri projelerini 28 Haziran 2019 tarihe kadar İŞKUR'a teslim edeceklerdir. 2019 yılı 2. Dönem Başvuru Rehberine Eski Hükümlü ve Engelli vatandaşlarımız bizzat İŞKUR'a gelip ulaşabilecekleri gibi www.iskur.gov.tradresinden duyurular kısmından ulaşabilirler. İŞKUR Basın

 

banner487

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon