Hibe Ve Teşvikler Sektör Karlılıklarını Arttırıyor

Türkiye ekonomisinde büyümek için çalışma yapan şirketleri yerli hibe fon ve desteklerden faydalanmadan Avrupa Birliği Fonlarına yönelmemeleri konusunda uyaran Türkiye Gençlik Konseyi Aksaray İl Başkanı S. M. Mali Müşavir Dr. Mahmut Eser teşviklerin sektörde karlılığı arttırdığına dikkat çekti.

Hibe Ve Teşvikler Sektör Karlılıklarını Arttırıyor

Türkiye Gençlik Konseyi İl Başkanı Dr. Mahmut Eser sektörel bazda yapılacak yatırımların karlılığı konusunda yaptığı açıklamasında “Ülkemiz ekonomisinde devlet destek ve teşvikleri kamu ve özel sektörlerdeki işletmeler ve şirketler için büyük önem taşımaktadır. Devlet destekleri, yardımları ve teşvikleri büyüyen ve gelişmekte olan ülkelerde gerek iç piyasanın büyütülmesi gerekse dış piyasalarla rekabet edebilmesi yönünde yatırım oranının artırılmasında ve ihracatın yüksek seviyelere ulaşabilmesinde önemli bir yere sahip olmaktadır. İşletme ve şirket ortakları yatırım kararı verirken kâr amacıyla hareket ederler ve yatırımın kâr sağlayacağına inanılırsa yatırım yaparlar” dedi.

“Yatırım Maliyetini Düşürür”

Yatırım bölgesinde de karlılık arayışının varlığına dikkat çeken Eser teşvikler ve hibelerden yararlanmanın önemini vurguladı. Dr. Eser “Aynı durum yatırımın yapılacağı bölge açısından da geçerlidir. Eğer yatırım yapılması düşünülen bölge veya saha yatırımın kârlılığını etkileyebilecek avantajlara sahipse,  o tür bölgelere yatırım yapılması yatırımcılara güç kazandırır. Yatırımcıların kararları üzerinde etkili olan teşvik ve desteklerin avantajlarını yatırım kararlarında etkinliği olup, yatırımcı açısından devlet teşviklerinin faydaları;  Yatırımın Maliyetini Düşürür,  Finansman İhtiyacını Düşürür, Kârlılığı Yüksek olmasını konularında faydalar sağlamaktadır. Aslında baktığımızda teşvik ve hibelerin yanında Avrupa Birliği hibeleri de ekonomiye büyük katma değer yaratan sektörler için büyük bir fırsat oluşturmaktadır. Bu tür hibe programlarından yatırımcılar desteklerden yararlanmak istiyorlar ancak nereden başlayacakları konusunda bazı tereddütler yaşamaktadırlar. Aslında ilk olarak sektörlerinin destek ve hibe programlarının iyi analiz edilmesiyle başlayabiliriz” dedi.

“Önce Yerel Teşvikleri Kullanın”

“Avrupa Birliği Hibe Desteklerinden faydalanmak isteyen kuruluşların öncelikle ülkemizdeki yerel Hibe Fonlarından yararlanmalarını tavsiye ediyorum” diyen Dr. Eser “Bu hibe fonlarındaki amaç kuruluşları Avrupa Birliği Fonları için hazırlamak ve tecrübe kazanmalarını sağlamaktır. Fonları bir merdivenin basamakları gibi düşünmek gerekir. Hibe fonlarından yararlanmak isteyen kuruluşlar merdivenin ilk basamağı olan Ülke içindeki yerel hibe desteklerinden yararlanmadan, ikinci, üçüncü basamaktaki Avrupa Birliği Hibe Desteklerinden yararlanma yoluna gittiklerinde zorlanmaktadırlar. İşletmelerimize Devlet destek ve hibeleri hem yeni sektörler hem yeni modern tesisler kazandırmaktadır. Bu sektörün ekonomiye istihdam ve katma değerini arttırırken aynı zamanda Üretim seviyesini ve kalitesini büyüterek uluslararası pazar ağının büyümesini sağlamaktadır” ifadelerini kullandı. Haber: M. Erhan Bölükbaş

banner487

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı