Eskil’de Tatlı Su İçin Geri Sayım Başladı

Aksaray’ın Eskil İlçesinde tatlı su temin hattı ve tuzlu su deşarj hattı inşaat çalışmaları  büyük ölçüde tamamlandı. 

 Eskil’de Tatlı Su İçin Geri Sayım Başladı

AK Parti Aksaray Milletvekili İlknur İnceöz Eskil’de yapılan inşaat çalışmaları ile ilgili değerlendirmede bulundu. Tatlı su temin hattı ve tuzlu su deşarj hatlarının inşaat faaliyetlerinin büyük ölçüde tamamlandığını belirten İnceöz, Tuz Gölü havzasında 2017-2018 yıllarında genişletme proje kapsamında hazırlanan “Çevresel Etki Değerlendirmesi” (ÇED) ve Dünya Bankası Çevre ve Sosyal Etki Değerlendirmesi (ESIA)’nın çalışmalarının tamamlandığını da ifade etti.

Yapılan çalışmalarda meralara zarar verilmemesi için önlemler alındığını ifade eden İnceöz “Bilindiği üzere söz konusu proje kapsamında yapımı devam eden tuzlu su hattı deşarj noktasının mera alanlarına zarar verdiği, arazi eğiminin deşarj noktasında başlamadığı, bu yüzden çevreye tuzlu su taşkınları olacağı ve küçükbaş hayvan otlaklarının olumsuz etkileneceği öne sürülmüştür. Konu ile ilgili olarak, Eskil Belediye Başkanlığı, Aksaray İli Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği ve vatandaşlarımıza proje ile ilgili detaylı bilgilendirme yapılmıştır. Deşarj noktası ile ilgili gerekli tüm yasal onaylar ilgili Bakanlıklarımız ve kuruluşlardan alınmış, gölü besleyen kurumuş dere yataklarındaki doğal akışın etkilenmemesi için proje ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir” dedi.

“Habitat Olumlu  Etkilendi”

“Endemik (nadir) bitkiler ile ilgili Çevre Bakanlığı ve Dünya Bankası uzmanlarının hassasiyetleri göz önünde bulundurularak, bu bitkilerin yayılımlarına katkıda bulunmak amacıyla yeni deşarj noktasının yeri tespit edilmiş ve sonuç olarak, endişe duyulacak bir durum olmadığı hususunda mutabık kalınmıştır” diyen İnceöz “Ayrıca, devam eden projemizin yansıması olarak; Tuz Gölü’nün güney bölümü ile habitatın olumlu yönde değiştiği belirlenmiştir. Deşarj noktalarının tespitinde, ekolojiyi olumsuz etkileyebileceği düşünülen hususlar göz önünde bulundurulmuş ve gerekli önlemler alınmıştır. Ayrıca deşarj noktası seçilen bölgenin göle olan konumu ve doğal dere yatakları ile olan bağlantısı gibi kritik hususlar da ilgililer ile paylaşılmıştır.

AK Parti iktidarı olarak Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde ülkemize, milletimize ve ilimize bugüne kadar olduğu gibi, bu projemizde de vatandaşlarımızı ve çevreyi önceleyen bakış açısıyla hareket etmekte ve çalışmalarımızı gerçekleştirmekteyiz. Bundan sonra da ortaya çıkabilecek olası sorunlara karşı mevcut duyarlılığımızla hareket ederek konun takipçisi olacağımızı bildirir, saygılarımı sunarım” şeklinde konuştu. Haber: Harun Atalay

banner487

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı