Aksaraylı Çiftçiye Lavant Gezisi

 Aksaray Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğünce Isparta ve Burdur illerindeki lavanta bahçelerine teknik gezi düzenlendi. Geziye Orman İşletme Müdürü Mustafa Uygun, Aksaray Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Koç, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Abdi Özdemir, Mühendis Meryem Maraşlıoğlu ve 10 çiftçi katıldı.

Aksaraylı Çiftçiye Lavant Gezisi

Düzenlenen gezide öncelikle Isparta‘ya bağlı Kuyucak köyündeki lavanta bahçeleri gezildi. Burada çiftçilere ve geziye katılanlara Prof. Dr. Hüseyin Koç tarafından lavanta bitkisinin iklim ve toprak yapısı ile lavanta yetiştiriciliği konusunda bilgi verildi. Kuyucak köyünde lavanta yetiştiriciliğine bağlı olarak gelişen ekoturizm, geziye katılanlar tarafından oldukça dikkat çekici bulundu.

Teknik Bilgi Verildi

Burdur’da bulunan Lisinia isimli lavanta yetiştiriciliği ve işlemesi yapılan işletme ziyaret edildi, buradaki işletme sahibinden lavanta ve diğer tıbbi aromatik bitkilerin hasadından sonra işlenmesi ve yağlarının alınması ile ilgili bilgiler verildi.

Burdur Lavanta deresini ziyaret eden heyet burada bulunan lavanta, kekik, adaçayı ve biberiye gibi tıbbi ve aromatik bitkilerin yetişme ortamlarını görme fırsatı buldu. Geziye katılan çiftçiler düzenlenmiş olan teknik geziden çok memnun kaldıklarını belirterek ilimizde de bu türlü tıbbi ve aromatik bitkilerin yetiştiriciliğinin yapılabileceğini, farklı ürünlerin yetiştirilmesinin ilimiz ekonomisine ve turizmine katkı sağlayacağını belirtti. Haber: M. Erhan Bölükbaş

 

banner487

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı