Akmüb Başkanı Güneş “Faiz İndirimiyle Zam Yapmadık”

 Aksaray Müteahhitler Birliği (AKMÜB) Başkanı Fatih Güneş Koronavirus salgınının müteahhitleri etkilediğini belirterek faiz indiriminde fiyat artışıyla ilgili iddiaların gerçeği yansıtmadığını söyledi.

Akmüb Başkanı Güneş “Faiz İndirimiyle Zam Yapmadık”

Son iki yılda müteahhitlerin bir çok sorun yaşadığına değinen Güneş “Kamu ihale kanunu kapsamında iş yapan müteahhitlerin son dönemdeki aşırı fiyat dalgalanmalarından, gördükleri zararların fiyat farkı kararnamesi ile karşılanmaması kamuda iş yapan meslektaşlarımızı batma seviyesine getirmiştir. Ancak; İnşaat sektörünün genel yapısal sorunlarında çözüm geliştirilmemiş̧, meslektaşlarımızın yeni projelere başlaması hayli zorlaşmış̧ bu zaman diliminde sermayelerde erimiştir” ifadelerini kullandı.

“Düşük faizli konut kredisi Türkiye inşaat sektörüne ve buna bağlı olarak 250 alt sektör ile birlikte çalışan Türkiye ekonomisine nefes aldırmış̧, konut ihtiyacı olan ailelere de umut olmuştur” diyen Güneş “Son 2 yıldır inşaat malzemelerine en az yüzde 50 zam  gelmesine rağmen ortalama konut fiyatları aynı kalmış̧, konut kredi faizlerinin düşmesi ile oluşan talebe sektör maliyetleri en azından belli bir zaman diliminde kademeli olarak fiyatlara yansıtılmalıydı” diye konuştu.

“Kendilerinin Bileceği Bir İş”

“Birliğimize bağlı üyelerimizin, neredeyse tamamı, kesinlikle fırsata bağlı olarak menfaat çizgisinden çıkmamıştır” ifadelerini kullanan Başkan Güneş “Yine bir kısım müteahhitler, serbest piyasa ekonomisini değerlendirmiştir. Fiyat artıran müteahhitler varsa da kendilerinin bileceği bir iştir. Biz Müteahhitler Birliği Üyelerini bağlamamaktadır. Bizim üyelerimizin önceliği; ürettiği konutları bir an önce satıp, elinde oluşan sermayeyle, yeniden projeye başlamaktır. Sonuç olarak, fiyat arttırdığımız zaman alım gücünün, talebin azalacağı için kendimizi kısıtlamak istemeyiz, üretimin devamlılığını sağlamayı isteriz” şeklinde konuştu. Haber: Muhammet Küçüker

 

banner487

banner487

 
Evde Pişirdim Aksaray Ev Yemekleri Ev Yemekleri Aksaray Ev Yemekleri Aksaray Yemek flf motor enerji bilişim ltd. şti. sınırsız enerji web sayfası ozon cihazı sanitasyon Albatros Global tedarikçi portalı